23 Kasım 2017 Perşembe

Evde Avokado Yağı Nasıl Yapılır?

evde avokado yağı nasıl yapılır

Cilt sağlığı, saç sağlığı, mide sağlığı vs. gibi faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir meyve "Avokado".. Bu harika yağ sadece yüz kremi olarak bile kullanılabilir.
Aslında avokado uzun yıllarca ülkemizde tanınmayı, kabul görmeyi beklemiş ve fiyat açısından pahalı bir meyve olarak pazarlarımıza girmiştir.


Bu tarif "Ferudun Kunak Show" programında eşi Serap Kunak tarafından verilmiştir. Annem tarifi görünce not almıi bende hemen yaptım ve uyguladım. Daha sonrada bu tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Uzmanlara göre meyve olarak yendiğinde de bir çok hastalığa iyi geldiği kesindir. Avokado yağı ise cilt sağlığı saç sağlığı daha bir çok rahatsızlık için de bulunmaz bir nimettir. Hatta söylemeden geçemeyeceğim annem mide ülseri için hala tüketmekte olup midesindeki soruna iyi geldiğini söylemektedir.. Ancak biz bugün avokado yağı'nın faydalarından ve evde doğal olarak nasıl çıkartırız ondan bahsedeceğiz.


Avokado Yağının Faydaları
  • Avokado yağı cilt hücrelerinin yenilenmesinde fayda sağlar. Beraberinde cilt kırışıklıklarında, cildinizin kendini toparlamasında da çook faydası vardır
  • Saçlarınızın çok daha parlak, çok daha gür ve canlı olmasını sağlar.
  • A,D,E, B12Potasyum, Mineral, Protein açısından çok zengin olduğu için cildi yeniler, nemlendirir, egzama-sedef gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Göz altlarına, saç ve saç derisine rahatlıkla uygulanıp fayda sağlanır.
  • Güneşe karşı koruma sağlar. Orta yaş ve üzeri kişilerde oluşma ihtimali yüksek olan cilt lekelerinin giderilmesini sağlar.
  • Avokado yağı cilde direkt sürülebildiği gibi diğer yağlarla karıştırılıp uygulanabilir.( maske vs)
Avokado Yağının Malzemeleri

1- 1 olgun Avokado
2- Yarım litre zeytinyağı ( sızma,doğal olacak)
3- 1 kiloluk konserve kavanozu

Yapılışı:  1 olgun avokadoyu soyup çekirdeğini çıkartıyoruz. Tahta bir kaşıkla güzelce bir cam kasede eziyoruz. Daha sonra yarım litre sızma zeytinyağını alıp, konserve kavanozumuza koyuyoruz. İçine tahta kaşıkla ezdiğimiz olgun avokadomuzu koyup karıştırıyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp yukarı aşağı hızlıca çalkayıp serin bir yerde 20 gün bekletiyoruz.. Bu sallama ve tahta kaşıkla karıştırma işlemini 20 gün boyunca  her gün tekrarlıyoruz ki, Avokado zeytinyağına iyice nüfuz etsin. 20 gün sonra muhteşem avokado yağımız hazır.

Not: Kullanılacak olan avokado mutlaka olgun, elle dokunulduğunda kolayca ezilebilen kıvamda olmalıdır. Eğer alırken sert ve tazeyse evde kese kağıdı yada gazete kağıdına sarıp, oda sıcaklığında bekletiniz.2-3 gün sonra hiç açmadan gazete dışından yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edip, kullanabilirsiniz. Vakit bulunursa günde 1 saat güneş görmesinde fayda var.


Hiç yorum yok :