27 Eylül 2017 Çarşamba

Uyku Sorunu Yaşayanlara Bitkisel Çözüm-Bitki ve Güzellik

uykusuzluğa bitkisel çözüm

Uyku hem fizyolojik hem psikolojik olarak ihtiyacınız. Ancak uyku düzeniniz alt üst olmuş durumda ise uyuyabilmek sizin için kabusa dönüşmüş olabilir. Tabi ki bu sevimsiz soruna çözüm bulmadan önce, bu sorunun neden kaynaklandığını bilmek gereklidir.

Uykususzluk (insomnia), uykuya dalmakta ve devam ettirmekte güçlük ve uykunun dinlendirici olmaması gibi sorunlar "uykusuzluk" olarak tanımlanır. Aşırı stres, psikolojik rahatsızlıklar, ilaç kullanımı, nikotin, alkol, biyolojik saat düzenin bozulması daha bir çok neden sayabiliriz. Geceleri deliksiz bir uyku çekip sabah zinde, enerjik uyanmak herkesin isteği ancak birçok uykusuzluk sorunu yaşıyor. Kalitesiz ve düzensiz bir uyku; gün içerisinde baş ağrısına, sinirliliğe, motivasyon düşüklüğüne yol açabilir.
Dr. Ferudun Kunak'ın uykuya dalma sürecini kolaylaştıracak ve rahatlatacak harika bir çay tarifi sizler için..

Malzemeler

* 2 tutam şerbetçiotu
* 1 tutam lavanta
* 2 tutam melisa
* 2 tutam sarı kantoron
* 4 su bardağı klorsuz su

Yapılışı: Suyumuzu cezvemize koyup üzerine otlarımızı ekliyoruz.Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp 1 dk kaynatıyoruz. Dinlenmeye bırakıyoruz. 5-6 dk dinlendikten sonra süzüp yatmadan yarım saatt önce içiyoruz. Tatlandırmak için biraz bal ekleyebiliriz.

Lavantalı Uyku gözlüğü: Uzunlamasına kestiğimiz bir bez parçası yada tülbentin üzerine aktardan alınan lavantamızı uzunlamasına beze döküp sarıyoruz. Daha sonra gözümüze bağlayıp yatıyoruz.

Not: Aktarlardan alınan otların taze olmasına dikkat edelim. Uykusuzluk çekenlere şifa olsun..

Sağlık ve Güzellikle Kalın..


Hiç yorum yok :