26 Eylül 2017 Salı

Geçmeyen Öksürük İçin Bitkisel Şurup-Bitki ve GüzellikGöğsü yumuşatıyor, balgam söktürüyor ve boğazdaki kaşıntıya gıcığa iyi geliyor...

Bağışıklık sistemini bozan soğuk havalar hastalıkların yolunu açıyor. Birden soğuyan havalar tabiki hastalıkları da beraberinde getiriyor. Doğal tedavi yöntemleri, bitkisel çözümler öksürük problemine çare oluyor. Zencefil tam anlamıyla bu konuda sağlık kaynağı..
Bir başladı mı geçmek bilmeyen, çok can sıkıcı bir durumdur "öksürük".  Öksürük şuruplarının, dünyada hastalığa karşı etkinliği kanıtlanmamış ayrıca bir çok yan etkiye sahip olan ilaçların başında geldiği, uzmanlar tarafından çoğu kez dile getirilmektedir. Uzmanlar, öksürüğe sebep olan hastalığın tedavisinin yanı sıra, alınacak önlemler arasında bol sıvı almak, solunan havanın nemli olması, çeşitli bitki çayları içmelerini ( ıhlamur, ada çayı, nane limon) tavsiye ediyor.
Gazete okurken sağlık sayfasında görüp kızım için uyguladığım Göğüs hastalıkları Uzmanı Ahmet Rasim Küçükusta'nın  bilgileri ve doğal öksürük şurubu tarifini sizler ile de paylaşmak istedim


Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifi

Malzemeler

- Bir lt klorsuz içme suyu
- 225 gr papatya çiçeği
- 100 gr taze rendelenmiş zencefil kökü
- 30 gr hatmi kökü tozu
- 1 limon
- 2 su bardağı doğal bal (200 ml)
- 1 çubuk tarçın (ezilmiş, kırılmış) ( 15 gr toz tarçın da kullanılabilir)

Yapılışı

- Orta boy tencereye bitkilerinizi koyun. Zencefili rendeleyin.Kaynama noktasına gelip fokurdamaya başlayınca ocağın altını kısıp, küçük ocakta ağzı kapalı olarak kaynatın.Su miktarı yarıya inene kadar kısık ateşte tutmaya devam edin.
- Kaynama işlemi bittikten sonra sıvınız, yaklaşık 1 su bardağı olarak kalıcak. Bitkileri büyük bir cam kavanozuna süzün.
- Sıvınız ılıdıktan sonra bal ve limonu ekleyin. Ve güzelce karıştırın.

Kullanımı

- Soğuk algınlığınız, öksürüğünüz ortaya çıktığında 1 yaş üstü çocuklarda 1 tatlı kaşığı verilmelidir.
Yetişkinler ise 1 yemek kaşığı yemelidir.

Faydaları

Zencefil bir çok hastalığa iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Bizim tarifimizde balgam söktürücü özelliği ön planda..
Bal'ın faydası saymakla bitmez, müthiş bir öksürük yatıştırıcıdır.
Papatya kasları gevşetip, rahatlatıyor. Boğazdaki gıcığı azaltıyor. Dinlendiriyor. Çocuklar için bire bir..
Hatmi kökü yüksek oranda göğüs yumuşatıcıdır.

Tarçın, bağışıklık sistemini desteklemek ve tabi ki lezzet katmak..

Hiç yorum yok :