3 Ağustos 2017 Perşembe

Karnınızdaki Şişkinlikten Kurtulun! Bitki ve Güzellik

mide gazı nasıl geçer

Sabah kalktığınızda kendinizi zinde ve fit hissediyordunuz ancak, akşam saatlerinde kıyafetlerinize sığamıyor musunuz? Bunun nedeni yediklerinizin miktarı değil türüdür. Karnınızdaki şişkinlikten kurtulmak artık kolay! Bir takım değişiklikler yaparak bu şişkinlikten kurtulabilirsiniz.


Özellikle kadınların en çok şikayet ettiği şeylerden biri, günün ilerleyen saatlerinde karında ortaya çıkan lokal şişkinliklerdir. Gün içerisinde kıyafetlerinizin rahatsız ettiğini, sıktığını, pantolon bedeninizde oluşan değişiklikler olduğunu farkederiz. Güne dümdüz bir karınla başlarken, akşama doğru davul gibi şiş bir karın ile karşı karşıya kaldığınız oldu mu? Öncelikle şişkinliğin altında yatan nedenleri bilmek gerekmektedir. Yaşamınızda  basit değişiklikler yaparak bu sevimsiz görüntüden kurtulup, dümdüz karna kavuşmanız mümkün. Şişkinlik, barsak ve karın bölgesinde oluşan gaz ile başlar. Gün boyu oluşan gaz kalın bağırsakta toplanarak sabah rahatça giydiğimiz kıyafetin akşama doğru sıkmasına, rahatsız etmesine neden olur. Kadınların kalın bağırsağı erkeklere göre 10 cm daha uzundur. Bu yüzden şişkinlik şikayeti daha çok kadınlar görülmektedir.

Gaz öncelikle midede oluşur ve ardından bağırsaklara doğru ilerler. Bağırsak bakterileri bir gün önce yediklerimizle beslenirler. Bunun sonucu olarak gaz oluşmaya başlar ve şişkinlik meydana gelir.

Şişkinlik sorunu yaşayanların uzak durması gereken gıdalar: 

* Tuz
* Nişasta: Ekmek, patates, mısır, karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler.

Şişkinliği Gideren Gıdalar

Karahindiba Çayı: 1 bardak kaynamış klorsuz suya bir tutam karahindiba otunu koyup demlenmesini bekleyin. Karahindiba çayı hazmı kolaylaştırır ve şişkinliği giderir. Karahindiba doğal diüretiktir.

Su ve Probiyotikler Önemli : Uzmanlara göre şişkinlik sorunu yaşayanların gün içerisinde en az 2 lt su tüketmelerinin kesinlikle gereklidir. Probiyotik yoğurtlar şişkinlik şikayeti olanlar için harika bir gıda türüdür.

Rezene: Şişkinlik sorunu olanlar için son derece sağlıklı ve lezzetli bir alternatiftir. Şişkinliği olanlar rezene çayı içebilir yada gün içerisinde rezene çekirdekleri çiğneyebilirler.

Hiç yorum yok :