27 Temmuz 2017 Perşembe

Evde Kolayca Yapılan Bitkisel Saç Boyası Tarifi - Bitki ve Güzellik


evde doğal saç boyası

Piyasada buluna saç boyalarının saç derisine ve sağlığımıza olan zararlarını düşünürsek; evde saç boyası yapma düşüncesi, kadınların doğal, organik boya arayışına girmesi hiç de tesadüf değil. Bizzat her türlü boyayı denemiş biri olarak söylüyorum kuaförlerde bitkisel "organik" saç boyası olarak kullanılan boyalarında zararları azımsanacak gibi değil inanın!
Yeteri kadar gür olmamasında tutu da, ince telli olması, uçlarının çabuk kırılması, dökülmesi, aşırı yıpranmış olması, sağlıksız gözükmesi hemen hemen yaşta olan kadının erkeğin yaşadığı sorunlar maalesef.Özellikle kadınların yaşadığı saç dökülmesi sorununun en büyük sebeplerinden biri saç boyaları..Saç Dökülmesine Kesin Çözüm

Hangi renk boya yapacak olursak olalım mutlaka bir baza ihtiyacımız var. "Kına"


Evde kolayca yapılan bitkisel saç boyası tarifi ( KAHVE-KIZIL RENKLİ SAÇ İÇİN)

Malzemeler

* 3 bardak klorsuz su
* 1 avuç karanfil
* 200 gr yeşil kına ( omuzlarda olan normal olan saçlar için )
* 1 yemek toz kaşığı zerdeçal
* 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
*1 tatlı kaşığı badem yağı

Yapılışı

*Suyumuzu kaynatıp karanfilleri içine atıyoruz. Yaklaşık 2 dk ağzı kapalı ve kısık ateşte kaynatıyoruz. Daha sonra ılımaya bırakıyoruz.
*Ilıdıktan sonra geniş bir kaba döküyoruz. Ardından yavaş yavaş kınamızı ekliyoruz. Kınamızın kıvamı önemli. Ne çok sulu ne çok katı olacak. Koyu muhallebi kıvamında olacak
*Elinize eldiven giymeyi unutmayın
* Kınamız hazırlandıktan sonra  3-4 bölüme ayırdığımız saçlarımıza fırça yardımıyla (yumurta fırçası olur) kınamızı uyguluyoruz. Başkasında yardım alırsanız daha kolay uygulanır.
*Daha sonra kına yakılan saçınıza topuz şekli verip  bir poşet ile sarıp dişli toka ile sıkıştırın. Üzerine yemeni veya örtü ile de bağlarsanız gece rahatça uyuyabilirsiniz..
* Akşam yapılırsa sabah yıkanması daha iyi olur. En az 8 saat bekletilmelidir.
* Saçımızı öncelikle iyice durulayıp kına kalıntılarından kurtarıyoruz. Daha sonra isteğimize göre şampuanlama yapabilirsiniz.

Not : Bitkisel saç boyası tarifi uygularken ilk birkaç hafta her yıkamadan sonra akmalar olabilir saç havlunuzu ayırın.
Not: Fotoraftaki resimde kınadan sonra gerçekleşen renk, saç dibindeki kahve yoğunluktaki renktir. Uçlar çok öcenden kalma boyadır.

Sağlıkla ve Güzellikle Kalınn...

Hiç yorum yok :