1 Haziran 2017 Perşembe

Varisten Hızla Kurtulmanın Yolu-Bitki ve Güzellik

varislerden kurtulma yolu


Tıp dilinde " Venöz" olarak bilinen varis, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyip, kozmetik sorunların yanında ağrılara, kramplara da neden olup oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Estetik olarak hiç hoş olmayan bir görüntüye sahip olan varislerden kurtulmak mümkün. Üstelik bunu doğal yollarla yapmak işin en keyifli kısmı.Varisten kurtulmanın yolu artık o kadar da zor değil..

Varis, özellikle toplardamarın uzaması, genişlemesi ile bacaklarda daha sık karşımıza çıkan bir hastalıktır. Yani kısaca toplardamar sisteminin iyi çalışmadığı durumlarda ortaya çıkar. Uzmanlara göre, vücudumuzun çok daha fazla basınç altında kalması sebebiyle de bacaklarda daha sık görülür. Ancak genetik yatkınlık, hormon ilaçları, birtakım çevresel faktörlerde buna neden olabilir. Varisin Belirtileri Nelerdir?

İlk şikayetler bacaklardaki görüntülerin bozulmasıdır. Bu duruma özellikle gece saatlerinde kramplar, ağrı, şişlikler ve kaşıntı eşlik eder. Özellikle ayak bileği ve baldırda şişlik daha fazla gözükmekte olup, bu duruma gündüz saatlerinde çok fazla ayakta kalmak neden olabilmektedir. Varisten dolayı bacaklarda oluşan ağrılar, ayakları biraz yukarı kaldırmakla ve biraz dinlenmekle geçebiliyor. Varisler ciltte çatlamalara da neden olabilmektedir. Fazla çay, kahve ve alkol tüketimi vücudun su kaybetmesine neden olacağı için varis durumunu arttırmaktadır.

Varisi Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidirler?

* Spor yapılmalı ve haftada 3 kez 30-35 dk yürünmelidir.
* Çok fazla ayakta durulmamalı yada uzun süreli oturmamalıdır.
* Kafeinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
* E vitamininden zengin gıdalar toplardamarı kuvvetlendirmektedir.
* Sıcak suyla duş aldıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılması gerekir.
* Varis çorapları bacağa basınç uyguladığından faydalıdır.


 

İbrahim Saraçoğlu Varis Kürü ( Masaj Yağı )


Malzemeler

* 2 Litre saf zeytinyağı
* 2 adet at kestanesi

Yapılışı
* At kestanelerini blendırdan geçirip toz haline getirin. Cam bir kavanozda olan Zeytinyağın içine koyup 1 hafta bekletin. Gün içerisinde kavonozu mutlaka çalkalayın.
Daha sonra varisli olan bölgeye yukarı ve aşağı masaj yaparak uygulayın.
Kırk Kilit Bitkisi
İbrahim Saraçoğlu Varis Kürü ( Varis Çayı )

* Kırk kilit bitkisi ( sabah kullanmak üzere )
* Çoban çantası bitkisi ( akşam kullanmak üzere)
Uygulanışı: Her iki bitki çayı toplam 1 ay boyunca uygulanacak. daha sonra 2 hafta ara verilip tekrar 1 ay uygulanacak.

Yapılışı : 

Sabah: 1 su bardağı klorsuz ( hazır su ) suyu kaynatıp 1 tatlı kaşığı kırk kilit bitkisini kaynayan suya atıp, küçük ocakta kısık ateşte ağzı kapalı olarak 3 dk. kaynatıyoruz. Ilıyınca sabah kahvaltısından 2 saat sonra içiniz.

Çoban Çantası Bitkisi
Akşam : 1 su bardağı klorsuz ( hazır su ) suyu kaynatıp 1 tutam çoban çantası bitkisini kaynayan suya atıp, küçük ocakta kısık ateşte ağzı kapalı olarak 3 dk. kaynatıyoruz. Ilıyınca akşam yemeklerinden 2 saat sonra içiniz.


Not: Çayın içerisine hiç bir katkı maddesi ilave etmeyiniz. Her defasında taze hazırlanacak.

Yazılanlardan da anlaşılacağı üzere varislerden kurtulmak, üstelik bunu doğal yolla yapmak mümkün.

Sağlık ve Güzellikle Kalın...


Hiç yorum yok :