19 Haziran 2017 Pazartesi

Sivilcelere Doğal Cilt Bakım Toniği-Bitki ve Güzellik


Bugün sizlerle yaklaşık 1 aydır uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım, evde cilt bakım toniği yapımından bahsedeceğim. Yüzümüze günlük kullandığımız toniklerin  cilt sıkılaştırıcı etkisi ve doğal tonik olması çok önemli.Cildimizde görmekten hoşlanmayacağımız sivilce, siyah nokta ve gözenekler artık kabus olmaktan çıkacak. Hem de kesemiz sarsılmadan.. :))
Benim cildim 33 yaş,  sivilcelenmeye meyilli, karma bir cilt tipidir. Kozmetik firmalarında çalışan uzmanlar yüz toniği olarak, T bölgemde ve yüzümde yer yer yağlanmalar  olduğundan daha çok yağlı cilt tiplerine ve sivilce etkili tonikleri tavsiye ettikleri için düzenli olarak  onları kullandım. Uzun zamandır bir çok markanın toniğini (ucuz, pahalı, çok pahalı) yüzüme kullandım. İnanın hepsinin etkisi birbirine benziyordu. Cildimde kısa süreli düzelme olup, sonra hemen aynıya dönüyordu. Bitkilere merakım malumunuz. Bu durumda evde cilt toniği yapımı olarak neden kendim uğraşmıyorum ki dedim ve koyuldum araştırmaya...

Öyle bir tonik olmalı ki cildi yağlandırmasın, cilt problemleri ile savaşsın, sivilceleri geçirsin, cildin fazla yağını emsin, cilt yenileyici etkisi olsun ve hafif derecede nemlendirsin.

Bu muhteşem cilt toniğinin tarifine gelirsek;

Tonik İçin Malzemeler 

*  1 tatlı kaşığı dolusu lavanta bitkisi
*  1 su bardağı hazır su ( klorsuz)
*  1 tatlı kaşığı limon suyu
*  1 tatlı kaşığı etil alkol ( aktarlarda satılıyor)
*  2 çay kaşığı ozonlanmış zeytinyağı
*  1 çay kaşığı sarı kantoron yağı
*  Küçük boyda boş bir şişe ya da kavonoz.

Yapılışı

* Öncelikle suyumuzu cezvede kaynatıyoruz. Ardından suyumuzu ocağın en küçük kısmına alıp altını kısıyoruz. Kaynamakta olan suyumuza lavantamızı ekliyoruz. Cezvenin ağzını kapatıp 4 dk kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakıyoruz.

* Ilıyan lavanta suyumuzu cam bardağa süzüyoruz. Ardından sırasıyla limon suyu, etil alkol, ozon yağı, kantoron yağını ekliyor ve güzelce karıştırıyoruz.

* Hazırlanmış toniğimizi, tonik şişesine aktarıyoruz.

Uygulanışı: Her sabah ve her akşam olmak üzere günde iki defa temizlemiş cildimize pamuk yardımıyla uyguluyoruz.

Not: Toniğimizin içerisinde alkol olduğu için endişeye kapılanlar olabilir. Endişelenmeyin. Etil alkol içeceklerde kullanılan bir alkol türüdür. Ayrıca benim gibi yağlanma ve sivilcelenmeye meyilli bir cilt tipiniz varsa alkolsüz toniklerden pek sonuç alamazsınız. Limonun cilde faydasını bilmeyeniniz yoktur, ozon yağının faydasına gelirsek; http://www.bitkiveguzellik.com/2017/05/ozonlanms-zeytinyag-ile-puruzsuz-cilt.html

Güzellikle ve Sağlıkla Kalınnn :)