6 Ocak 2017 Cuma

Ev Yapımı Bitkisel El Kremi - Bitki ve Güzellik

bitkisel el kremi tarifi

Yaşadığımız şu soğuk günlerde ellerimizde oluşan cilt problemleri, hiç geçmeyen çatlaklar, yarıklar hatta egzama türü sorunlar, bu sorunların beraberinde getirdiği aşırı kuruluk çok can sıkıcı olabiliyor.
Özellikle annemin ellerinde  hiç geçmeyen kuruluk, çatlak  ve onun tabiriyle pütür pütürlüklerede on numara beş yıldız gelen bitkisel bir el kremi oluşturmuş oluyoruz.. :)


Kozmetik el kremlerinin  yada piyasada satılan bazı el için yapılmış özel kremlerin, ellerimizdeki sorunları tamamen geçirdiği pek söylenemez. Ebru Şallı'nın bir tv programında verdiği bu kolay tarif gerçekten bir harika. Evde basit bir kaç malzemeyle yapacağımız bu bitkisel krem, hem oldukça ekonomik hemde zehirsiz olup;  ellerimizde oluşan sorunlarımıza karşı oldukça fayda sağlayan bir el kremidir.


Malzemeler

* 1 yemek kaşığı vazelin
* 1 yemek kaşığı gliserin
* 1 çay kaşığı buğday yağı ( yaşlanmayı engelleyen yağ)
* 1 çay kaşığı limon yağı ( tırnaklarınızı doğal rengine kavuşturur)

Yapılışı
* Öncelikle vazelini ısıya dayanıklı bir kaba koyuyoruz. (kalın bir cam kasede olur) Ardından kaynayan su kabının içine oturtuyoruz. 1 dk kadar bekletip ( vazelin akışkan hale gelene kadar hafif ısıtıp ) hemen ocaktan alıyoruz.  Benmari usulü..

* Hemen ardından gliserini, buğday yağını ve limon yağını ekliyoruz. Güzelce karıştırıp cam kavonozda saklıyoruz. Hepsi bu....

Not: Buğday yağı ve limon yağı yerine hakiki sızma zeytinyağı yada evinizde olan badem yağı vs kullanabilirsiniz.