24 Ekim 2016 Pazartesi

Saçların Hızlı Uzaması İçin Bitkisel Bakım - Bitki ve Güzellik


saçların hızlı uzaması için tarif

Saçlarımızın yıpranması, donuk görünmesi ve zayıflamasının, hatta dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu tür sebepler, saçın uzamasını yavaşlatmaktadır. Saçların hızlı uzaması için bitkisel bakım maskeleri çok fazla işe yaramaktadır. Bitkisel bakım bu konuda harikalar yaratmaktadır.


Doğal yollarla hızlı saç uzatma

Benim her sabah işe giderken kullandığım saç spreyi, köpük, düzleştirici gibi eminim sizlerde çeşitli saç şekillendiricileri kullanıyorsunuzdur. Bu tür işlemlerin saça verdiği zararların ne kadar büyük olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Şimdi sizlerle paylaşacağım tarifin, saçınıza mucizevi etki yaptığını ilk uygulamadan sonra bile fark edeceksiniz..
Bu tarifin şahane üçlüsü üzüm çekirdeği yağı, biberiye yağı ve zeytinyağı..

Üzüm çekirdeği yağı faydaları:  Hemoroid, ciltteki akneler, saç dökülmesi, saç bakımı, kalp damar sistemi, varisler, cilt kırışıklıkları ve diyabet rahatsızlıklarına iyi gelir. Üzüm çekirdeği yağı, C vitamininden 20 kat ve E vitamininden 50 kat daha fazla etkili bir antioksidandır. E vitamini ve oligomerik proantosiyanidin maddeleri üzüm çekirdeği yağında bulunan ana antioksidanlardır.

Biberiye yağının faydaları: Biberiye yağı çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde kullanılması, zayıflatıcı etkisi olması ve selülit giderici etkisiyle günümüzde oldukça popüler bir yağdır. Diz ağrılarından, romatizmal ağrılardan biberiye yağı ile kurtulmak mümkün. Eşimin diz ağrılarında oldukça işe yaradığını söyleyebilirim. Bunu dize ovalayarak, masaj yaparak  uyguluyoruz. Ölçü olarak da 1 çay kaşığı biberiye yağına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekliyoruz. Hepsi bu..
Ayrıca biberiye yağının kokusuyla hafızanızı güçlendirmek mümkün. Bir çay tabağının içine biraz biberiye yağı döküyoruz ve sık kullandığımız odada sehpanın üzerine bırakıyoruz. Etkisini fark edeceksiniz.. Biberiye yağı saç kıran ve saç dökülmesinde etkili olarak kullanılan yağlardan  biri olarak biliniyor.

Zeytinyağının faydaları: Zeytinyağının faydaları malumunuz tün dünya tarafından bilinmektedir. Ama ben yinede kısaca bahsetmem gerekirse;  E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum içermektedir. Vücut sağlığı, cilt sağlığı ve saç sağlığı ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Hızlı saç uzatma maskeleri 

Malzemeler
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı ( tercihen doğal, sızma )
  • 1 yemek  kaşığı üzüm çekirdeği yağı
  • 1.5 tatlı kaşığı biberiye
Uygulanışı: Hepsini bir kapta karıştırıyoruz. Karıştırırken kaşık yerine  kürdan kullanınız. Metal değmemesi daha uygun olur. Daha sonra bir şırınga yardımıyla yağ karışımını önce saç köklerine uygulayıp masaj yapıyoruz.Daha sonra saç uçlarına da uygulayıp hafifçe tarıyoruz. En az iki saat bekletiyoruz. Haftada 1 ya da 2 defa uygulanmalıdır.


Not: Bu bitkisel saç bakım kürünü uygulamak için, yağları aktardan alırken lütfen kaliteli olan markalardan tercih edelim; çünkü etkisi ona göre daha hızlı ve etkili oluyor. Yağın kalitesi, saç bakımı, saçların hızlı uzaması için önemli bir konu. Tecrübe eden biri olarak naçizane fikrimi paylaşmak istedim.