3 Ekim 2016 Pazartesi

Kepekli Saçlardan Artık Kurtulun - Bitki ve Güzellik

kepekli saçlardan kurtulmanın yolları

Bir cilt problemi olan saçlardaki kepeklenme, saçlarımızdaki derinin dökülmesinden kaynaklanır. Kafanız olur olmaz yerde deli gibi kaşınıyor mu, koyu renkli kıyafet giymeye korkar durumda olmak oldukça can sıkıcı.. Üstelik sizde benim gibi siyah giymeyi çok seviyorsanız kepekli saçlardan kurtulmak şart demektir..

Saçlardaki kepek birçok sebepten kaynaklanabilir.  Saçı çok yada az yıkama, saç derisinde oluşan çeşitli mantar hastalıkları, kuru cilt tipine sahip olmak, seboreik dermatit denilen egzama rahatsızlığı, saç jölesi gibi çeşitli kimyasallar ve ayrıca ergenlik çağındaki kişilerin  yoğun testesteron salınımı sebebiyle  saçlı deride yağ tabakası artar hücre yenilemesini tetikler. Bu durumda çeşitli döküntülere sebebiyet verir. Kepekli saçlara bitkisel çözüm " Çay ağacı yağı ve Lavanta" ikilisinde..
Ayrıca Erkan Şamcı'nın bir tv programında kepeklenme ile ilgili söylediği, saçlarda kepeklenme sorununun daha küçük yaşlarda daha sık ortaya çıktığı, ilerleyen yaşlarda kepeğin azaldığından söz etmişti. 12 yaşındaki kızımında kepek sorununu bir süre yoğun yaşadığını söylemeden geçemeyeceğim..:))


Bu sevimsiz kepeklerden kurtulmanın yoluna gelirsek;
  • Çay ağacı yağı 
  • Lavanta şampuanı ( tercihen aktarlarda doğal olarak satılanlar)
Uygulanışı:  Gece yatmadan önce çay ağacı yağını, tüm saç derimize parmak ucumuzla güzelce masaj yaparak yediriyoruz. Bu işlemi ben şırınga ucu ile çekerek saç derime bölüm bölüm sıkarak masaj yaptım daha kolay oldu. masaj bittikten sonra saçımı bir eşarp yardımıyla sarıp yatıyoruz. Yani işlem geceden sabaha kadar saç derisinde bekletilecek. Sabah duşumuzu alırken, lavanta şampuanıyla saçımız yıkıyoruz. Bu işlem haftada en az iki defa uygulanmalı ve tercihen her saç yıkamanızda lavanta şampuanı kullanılmalıdır.

Evet kullanılan malzeme bu kadar basit. Kepeklere veda edebileceğiniz etkili bir yöntem. Çay ağacı yağı enfeksiyon için en etkili yağlardan biridir. Derideki mantar, bakteri ve virüs kaynaklı bir iltihaplanmaya pamuk yardımıyla çay ağacı yağından düzenli olarak kompres yapıldığında, iltihaplı bölge tahriş olmadan kolayca temizlenir. Çay ağacı yağı ile sivilce ve aknelerdende kurtulabilirsiniz.
Yapmanız gereken, pamuk yardımıyla aknenin  üzerine direkt sürmeniz. Hepsi bu kadar..
Belirtildiği gibi bu muhteşem çay ağacı yağı sadece kepekli saçlara değil daha bir çok durumda kurtarıcınız olabilir..