8 Eylül 2016 Perşembe

Yağlı Ciltler İçin Bitkisel Tarif

yağlı ciltler için bitkisel maske

Merhabalar;
Bitki ve güzellik'de bugün yağlı ciltlerden bahsedeceğiz. Yağlı ciltlere çözüm olarak pek çok kozmetik kremleri, ilaçları verilebilir. Bunlara alternatif olarak doğal yöntemler, bitkisel tarifler ile cildinizin yağ dengesini sağlayabilirsiniz.Vücut hormonlarının dengesizliğinden dolayı ergenlik dönemindeki gençlerde yağlı cilt daha sıklıkla görülebilmektedir. Cildin kendini nemlendirmesi sırasında yağ üretimi artmaktadır. Yağlı ciltlerin başka başka sorunları da  zamanla ortaya çıkmaktadır. Akne, siyah nokta, sivilce gibi..
Uzmanlara göre yağlı cildin nedenlerinden bahsedilirse, kalıtım, hormonal dengesizlik, beslenme, yaş gösterilebilmektedir.

Neler Yapılabilir?

  • Yağlı cilt için doktorunuzla görüştüğünüzde size ilk olarak düzenli cilt temizliğinin öneminden bahsedecektir.
  • Yüzünüzü yıkarken yada temizlerken mutlaka ılık suyla yıkamanız daha faydalı olacaktır. Ilık su cilt yüzeyindeki yağların daha hızlı çözülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Cildinizin temizliği  için alkol içeren ürünler kullanılmamalıdır. Alkolsüz cilt toniği kullanmanız hem gözeneklerin açılmasına hemde cildin çok iyi temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Yağsız nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Soğuk süt, cilt temizliği için yağlı ciltlere birebir gelmektedir. Günde 1-2 kez soğuk süt ile temizleyebilirsiniz.
  • Taze domates püresi yağlı ciltler için bulunmaz bir maske. Temiz yüzünüze domates püresini sürüp, cildinizin yağ durumuna göre 7-8 dk bekleyip durulayabilirsiniz.
  • 1 Yumurta akı, 2-3 çay kaşığı kil, 2-3 damla limon suyu, 1 çay kaşığı bal karıştırılıp krem kıvamına gelmesi sağlanır. Yüze uygulanır ve 20 dk sonra ılık su ile yıkanır.
Şimdi sizlere birde Dr. Saraçoğolu'nun lavanta kürünün tarifinden bahsedelim;

 Malzemeler: 1 tepeleme tatlı kaşığı lavanta, 1 su bardağı klorsuz su

Yapılışı: Kaynatılmış 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı lavanta eklenip, 7-8 dk kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatılır. Ilıyınca süzülüp cam kavanoza yada sprey şişesine koyulur. Gün içerisinde sabah, öğle, akşam cilde uygulanır. Bu lavanta kürü her gün taze hazırlanmalıdır. Bu tarife ek olarak Dr. İbrahim saraçoğlu yine kendi tarifi olan tilya kürünü yapılmasının yağlı ciltlere çok iyi geleceğinden bir tv programından bahsetmişti..