29 Eylül 2016 Perşembe

Kuru Saçlar İçin Bitkisel Bakım - Bitki ve Güzellik

kuru saçlara maske tarifi

"Saçlarım çok kuru bundan dolayı sürekli bakım yapmak ve yıkamak durumunda kalıyorum. Çok mutsuzum" diyorsanız, süt, zeytinyağı ve yumurta sarısı tam size göre bir üçlü..:) her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz doğal, bitkisel bakım..

Kuru saçlar, mat ve cansız bir görünüme sahiptirler. Çabuk kırılmaya müsait olduğu kadar kepeklenmeye de yatkın bir saç tipidir. Bu saç türü normalden daha fazla bakım ve ilgi ister.

Saç derisindeki yağ tabakasının( sebum ) az yağ üretmesi kuru saçlara sebep olur. Bu nedene tabi ki dış etkenler, rüzgar, toz, kir, fön, boya, kimyasal  gibi etkenleri de eklemek doğru olur. Yağ ve nem eksikliğinden dolayı saç esnekliğini yitirir ve çabuk kırılan bir yapıya sahiptir. Bundan dolayıda saç derisi pul pul olmaya çok yatkındır. Tariflerini çok sevdiğim ve uyguladığım Suna Dumankaya'nın etkili, vitamin dolu olan, kuru saçlar için maske tarifine gelirsek;

Malzemeler
  • 1 çay bardağı süt ( tercihen doğal açık satılanlardan)
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Yapılışı  Tüm malzemeyi geniş bir kaba koyup güzelce çırpıyoruz. Saçlarımıza kökten uca uyguluyoruz. Saçımızı tülbent yada bone yardımıyla sarıyoruz. En az 2 saat bekletiyoruz. Ne kadar fazla bekletirsek etkisi o kadar çok olur.

Kuru saçların kaçınması gereken durumlar
  • Kuru saçları her gün yıkamak, saçı kurutur ve kırılmalara sebep olur.
  • Kuru saçların çok sıcak su ile yıkanmaması gerekmektedir. Saç derisinde ve saç üzerinde koruyucu lipit tabakayı erittiğinden dolayı saçların ılık su ile yıkanması daha uygundur.
  • Saç kurutma makinenizi yüksek sıcaklıkta çalıştırılmaması daha uygundur. Her saç tipine zararı olduğu gibi; yoğun maşa, düzleştirici, çeşitli kimyasallar kuru saçlarda da sıkça uygulanması zararlıdır.

Bu doğal saç bakım maskesi kuru saçlar için uygulayabileceğiniz hem hesaplı hemde etkili bir yöntemdir. Kuru saçlar için doğal, bitkisel çözüm kaynaklarını daima evinizde bulabilirsiniz.