26 Eylül 2016 Pazartesi

Kuru Ciltler İçin Ev Yapımı Çözümler
Kuru ciltler, yağlı ciltlere oranla daha az sivilce, daha az siyah nokta, daha az ve daha küçük gözeneklere sahiptirler. Kuru cilde bakım yapmadan kendi kendine düzelmesini beklemek ya da kendi haline bırakarak umursamamak, hiç de sevimli olmayan sonuçlar doğurabilir. Kırışıklıkların daha erken oluşması, cildin pul pul dökülmesi, kaşınması, tahriş ve kızarıklıklar, mevcut olan kırışıklıkların daha da derinleşmesi gibi sonuçlar.Kuru ciltlerin bakımına gelirsek çok pratik ve çok etkili iki tarifimiz var bugün bitki ve güzellik'de..1- Muz ve yoğurt maskesi: 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 orta boy olgun muzu iyice ezip karıştırıyoruz. Bu işlemi çubuk blendır yardımıyla da yapabilirsiniz; ancak ben metal değdirmek istemediğim için küçük bir tahta kaşıkla bu işlemi halledebiliyorum. Maskemiz krem kıvamında olacak. Hazırladığımız bu maskeyi önceden temizlediğimiz cildimize sürüp 20 dk bekletiyoruz ve ılık suyla yıkıyoruz. Daha sonra cildimize uygun nemlendiricimizi sürebiliriz. Bu maskeyi 2 günde bir 3 günde bir vakit buldukça uygulayabilirsiniz.


Bu tarifi bir gazetenin güzellik sayfasında gördüğümde," ne kadar pratik ve her evde olabilecek malzemelerden oluşuyor"  diye aklımdan geçirmiştim. Kuru cilt tipine sahip, ya da kuruya dönük  dönük karma cilde sahip olanlar rahatlıkla uygulayabilir.

2- Kuru ciltler için Bepanthene plus krem: Kuru ciltler için maske haricinde geceleri süreceğimiz birde yüz kremine ihtiyacımız var tabi.. Bu kremi de evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Suna Dumankaya 'ya ait olan bu tarif, doğal olduğu kadar ekonomik ve pratik bir tarif.

Malzemeler - Yapılışı : 1 adet Bepanthene plus krem'i eczaneden alıp, küçük kapaklı cam bir kaseye güzelce tüpün içerisinde kalmayacak şekilde sıkıyoruz. Ardından 1 çay kaşığı kayısı yağı ve 1 adet yine eczaneden kolaylıkla bulabileceğiniz 1 adet evigen ampulü kırıp kremimize ekliyoruz ve kürdan yardımıyla karıştırıyoruz.


Not:  Kuru Ciltler İçin Bepanthene plus krem tercihen gece yatmadan önce sürülmelidir. Gündüz, dışarı çakarken ya da herhangi bir yerde güneşe maruz kaldığınız takdirde cilt lekelenmeleri yapabilmektedir. Gece bakım kremi olarak kullanılmalıdır.


Hiç yorum yok :