5 Eylül 2016 Pazartesi

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

cilt lekelerine doğal tarif

Yaz aylarının gelmesi ile beraber güneş lekeleri cildimizde belirmeye başlar. Özellikle deniz tatilinde güneş kremi kullanılmaz ise, birde lekeye yatkın cilde sahip bir kişiyseniz yandınız demektir. Eve geldiğinizde aynanın karşısına geçtiğinizde yüzünüzde güneş lekeleri ile karşılaşmanız çok doğal..
Güneş lekeleri her yaşta insanda görülebilen, uzun süre güneşe maruz kalmış ve güneş ışınlarının en çok değdiği yüzümüz, omuzlarımız ve göğsümüzde görülmektedir. Bu sebeple güneş lekelerine doğal maske şeklinde olan bu tariften bahsedeceğiz bugün sizlere..

- Bu güneş lekeleri nasıl geçer ?sorusunu duyar gibiyim ..
Güneş lekeleri genellikle kahverengi, beyaz olarak görülmektedir. Bugün sizlerle paylaşacağım kür Prof.dr. İbrahim Saraçoğlu'nun tarifidir. Benim cilt lekeleri, güneş lekeleri ile ilgili sorunum hiç olmadı. Ancak, çevrem güneş lekesinden şikayet eden tanıdıklarımdan bu kürü uygulayıp sonuç alanlar olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Malzemeler
  • 5 yemek kaşığı soya fasulyesi
  • 2 su bardağı klorsuz su
  • Pamuk yada spreyli şişe
Yapılışı: Soya fasulyemizi klorsuz su ile ağzı kapalı olarak kısık ateşte 20 dk kaynatıyoruz. Rengi hafif kızılımsı olacak. Sarı yada grimsi olursa soya fasülyeniz işe yaramaz demektir. Kaynattıktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Ilıdıktan sonra süzüp lekelerin bulunduğu tüm bölgeye uyguluyoruz. En az 1 saat cildimizde kalacak. Kurudukça tekrar tekrar uyguluyoruz. 

Haftada 3 kez uygulayıp, 1 ay boyunca devam ediyoruz.

Fazla güneş ışığı, derin kırışıklıklar, ciltte sarkmalar, cildin erken yaşlanması da fazla güneş ışığının sonucudur. Tabi bu demek değildir ki hiç güneşe çıkmamalıyız. İnsan vücudunun D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu vitaminde bilindiği üzere  insan hayatı içinde önemli bir yere sahiptir. Yaşamın kaynağı olan güneşten doğru oranda faydalandığımız sürece yarar görürüz.
UVB ve UVA karşı koruyuculu kremler tercih edilmelidir. Güneşin etkili olduğu saatelerde dışarıya kesinlikle çıkılmamalı ve çıkmak zorunda kalırsak mutlaka güneş kremi, şapka ve gözlük kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Güneşte kalarak geçirilen uzun saatlerin neden olduğu, cilt lekeleri, güneş lekeleri dışında daha farklı sorunlara da neden olduğu bilinmektedir. Ciltte renk bozuklukları yani pigmentesyon, cilt kanseri, yüzeye yakın damarların çatlaması, cilt yüzeyinde tümörler hep fazla güneşe maruz kalmanın sonucu ciddi hastalıklardır.