21 Eylül 2016 Çarşamba

Göz Altı Morlukları Çaresiz Değil!

göz altı morlukları için doğal tarif


Merhabalar
Mosmor gözlerle dolaşmak, günlük hayatımızda pek sevimli bir durum değildir. Çünkü bu sorunu yaşayan pek çok kadın cildinin solgun, makyajının kötü ve bu sorunun kendilerini olduğundan daha yaşlı gösterdiğinden şikayet ederler. Peki bu göz altı morlukları neden oluşur ve nasıl geçer?
Uzmanlara göre, göz altındaki kılcal damarların içerisindeki kanın hareketlenmesi gerekmektedir. Bu kan hareketlenmiyorsa işte burada morluklar başlamaktadır. Yani kılcal damarlardaki kan akşını hızlandırırsak morluklardan kurtulabiliriz. Ayrıca bu nedene ek olarak; Uykusuzluk, güneş ışınları, hiperpigmentasyon yani cilde rengini veren melanin maddesinin gereğinden fazla vücut tarafından üretilmesi durumudur. İlaç kullanımları, kalıtım, kötü beslenme, yaşlanma, yaşam tarzı vb. Tüm hanımların bildiği gibi kimi zaman; ne kapatıcılar,  ne aydınlatıcılar, ne fondötenler çare olamıyor göz altı morluklarına..

Şimdi ise bu soruna evde yapılabilecek kolay ve pratik tedavi yöntemleri ile devam edelim.Göz altı morluklarına bitkisel tedavi olarak iki yöntem sunuyor Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, biri içeriden biri dışarıdan. İçeriden alınacak olan siyah hardal tohumu, dışarıdan alınacak olan nar çekirdeği yağı..


Malzemeler
  • 1 çay kaşığı siyah hardal tohumu ( yenilecek)
  • 1 çay kaşığı soğuk pres nar çekirdeği yağı
Uygulanışı: İlk üç gün; sabah 1 çay kaşığı akşam 1 çay kaşığı olmak üzere günde iki defa çiğnemeden su yardımıyla yutulacak. 3. günden sonra günde 1 defaya düşürülerek ( ister sabah ister akşam) 1 ay devam edilecektir. Akşamları yatmadan öncede göz altlarına soğuk pres olarak aldığımız ( aktarlarda satılan bazı markalarda mevcut ) nar çekirdeği yağını serçe parmağımızla hafifçe masaj yaparak yediriyoruz. Ayrıca nar çekirdeği yağının kırışıklıklar içinde kullanıldığı gerçeğinden bahsetmeden geçemeyeceğim. ( yani göz altınıza uygularken hafifçe göz kenarlarına da uygulayabilirsiniz.) Göz altı morluklarına bitkisel tedavi için yapılacak işlemimiz bu kadar.


Nar çekirdeği yağını evde yapmak isteyenler için tarif
  • 1.5 su bardağı nar taneleri
  • 3 su bardağı sızma zeytinyağı

1.5 su bardağı nar çekirdeğini önce kevgirimizin üzerine alıp elimizle ezerek suyunu çıkartıyoruz. Daha sonra kevgirde kalan çekirdekleri tepsiye alıp kurutucaz. Kurutma işlemini kışın kaloriferin yanında yazında güneşte balkonda falan yapabilirsiniz. İyice kuruduktan sonra ahşap havanda bu çekirdekleri dövüyoruz. (metal kesinlikle değmeyecek) Maksat çekirdeklerin kırılması. Çekirdekler kırıldıktan sonra cam kavanoza alıp üzerine 3 su bardağı sızma doğal zeytin yağını ekliyoruz. 15 gün boyunca sabah akşam ahşap kaşıkla eze eze karıştırıyoruz. Eze eze dedim çünkü özünün yağa daha iyi karışması gerekliymiş. Dr. ferudun kunak'ın eşi tarifi yaparken öyle dedi :)) 15 gün sonra soğuk pres nar çekirdeği yağımız hazır. Göz altı morlukları için etkili çözüm getiren bu tarifler hem basit, hemde uygulaması çok kolay.