6 Eylül 2016 Salı

Dökülen Saçlara Denenmiş Kesin Çözüm

saç dökülmesine bitkisel tarif

Isırgan; yaprağından tohumuna,kökünden dalına kadar her zerresinde şifa akan bir bitki. Türkiyede Dızlağan ve Dikenli Isırgan isimleri ile bilinir. Isırgan Otu ile; dökülen saçlara bitkisel çözüm getirdiğimiz gibi ayrıca, birçok hastalığı da iyi geldiği kesin ve kanıtlanmış bir bitkidir.

Böbrek mesene taşı hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve idrar yolu iltihaplanmaları, şeker hastalığı ve pankreas üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Tansiyon ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Soğuk algınlığı, öksürük problemi, demir eksikliğinde tedavi edicidir.Böbrekleri temizler, karaciğerin yenilenmesini sağlar. Bitkinlik ve yorgunluk sorunlarına da iyi gelir. Bu muhteşem otun faydaları saymakla bitmez. Kısacası her derde devadır.

Ben bugün sizlere saç üzerindeki kesin ve etkili çözümlerinden bahsedeceğim. Yıllarca dökülme sorunu yaşayan biri olarak denediğim ve kısa sürede olumlu sonuç aldığım kürden bahsedeceğim.
Bu kürümüzde başrolümüz Isırgan Otu Tentürü'nün. Bu tentür evde yapılacağı gibi hazırda alınabilir. Evde yapmak için doğru zamanda doğru ısırgan otu kökünü bulmak biraz zahmetli. Hazırları da  her yerde bulunmuyor. Aktar ve eczanelere sormak da fayda var tabi. Benim evimin yakınında bir aktar amca var bu işlerin uzmanı sayılır. Kendisinde bulunuyor. Küçük bir cam şişede ve şişenin üzerinde ısırgan otu yağı yazıyor aslında tentür. Ancak başka markalarda yağı diye isterseniz gerçekten yağını veriyorlar. Siz alacağınız tentür olarak sorarsanız daha doğru olur. Benim kullandığım markada o şekilde yazıyor.

Tentür Tarifi ( evde yapmak isteyenler için)

İlkbaharda veya sonbaharda ısırgan otundan sökülen kökler bol suda iyice yıkanır. Daha sonra  elden geldiğince ince kıyılır ve bir şişe yada kavanozun  boğazına kadar doldurulur. Köklerin üstüne çıkacak kadar 35-40 derece etil alkol eklenir.  Her gün çalkalanarak güneşte 14 gün boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra  bir tülbentten geçirilerek süzülür. Koyu renkli şişelerde, serin bir yerde yıllarca saklanabilir.

Tentürün Saça Uygulanma Şekli

İnce bir şırınga ile tentürü şırıngamıza çekiyoruz. Her banyodan sonra saç diplerine tentürü şırınga ile sıkıyoruz. Tüm saç diplerinizin ıslandığından emin oluncaya kadar sıkın. Ve parmak uçlarınızla masaj yapınız. Hepsi bu kadar. Saçlarınızın ilk andan itibaren nasıl hacim kazandığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Fotolarda benim saçımın tentürden önce ve sonraki halleri mevcut.

Not: Tentür bulamayanlar için her yerde satılan, kuru ısırgan yaprağıyla hazırlayacağınız  yıkama suyu ile de saç dökülmeniz fayda görecektir.

Yıkama Suyu Tarifi

Dökülen saçlara kür olarak bir diğeri ısırgan otundan yapılan yıkama suyudur. 2.5 bardak klorsuz suyu kaynatınız. Ardından 1 tutam (biraz irice bir tutam) ısırgan otunu kaynayan suya atın ve ocağın en küçük gözünde ağzı kapalı olarak 3 dk kaynatınız. Ilıdıktan sonra banyo kabınıza süzün ve banyodan çıkmadan hemen önce bu suyla durulayın. Bu ısırgan otu suyunun tüm saçınıza işlemesine dikkat ediniz ve parmak uçlarınızla masajı unutmayın..